تبلیغات
موشک انداز

موشک انداز
قالب وبلاگ

• مسجد مهمانخانه خدا در زمین ( وسایل‌الشیعه، ج 3، ص 517) جایگاه نزول بركات و خیرات آسمانی ( من لا یحضره الفقیه، ج 1، ص 77) خانه راز و نیاز ، عشق و محبت ، صفا و صمیمیت ، ایثار و رحمت ، تجلی بهشت خدا در زمین ( ترمذی دعوات، ج 3، ص 8) و محل آرامش موحدان است .

• « مسجد مركز تبلیغ است ، در صدر اسلام از همین مسجدها جیش‌ها، ارتش‌ها راه می‌افتاده ، مركز تبلیغ احكام سیاسی ـ اسلامی بوده ، هر وقت یك گرفتاری را طرح می‌كردند صدا می‌كردند : « الصلوه مع الجماعه » اجتماع می‌كردند، این گرفتاری را طرح می‌كردند ، صحبت‌ها را می‌كردند ، مسجد مركز اجتماع سیاسی است. »  (صحیفه امام ج 10، ص 16 و 17 )
• 
« مسجد در اسلام و در صدر اسلام همیشه مركز جنبش و حركت‌های اسلامی بوده ... از مسجد تبلیغات اسلامی شروع می‌شده است ، از مسجد حركت قوای اسلامی برای سركوبی كفار و وارد كردن آنها در زیر بیرق اسلام بوده است. شما كه از اهالی مسجد و علمای مساجد هستید، باید پیروی از پیغمبر اسلام(ص) و اصحاب آن سرور كنید و مساجد را برای تبلیغ اسلام و حركت اسلامیت و قطع ایادی شرك و كفر و تأیید مستضعفین در مقابل مستكبرین قرار دهید.» (صحیفه امام ، ج 7، ص 65 )
• 
« این یك توطئه است كه می‌خواهند مسجدها را كم‌كم خالی كنند. شما باید هوشیار باشید كه مسجدهایتان و محراب‌هایتان و منبرهایتان را حفظ كنید و بیشتر از سابق، شمایی كه این معجزه را از مسجد دیدید كه همه قدرتها را به هم شكست، نه فقط ابرقدرتها، قدرتهای دیگر را هم به هم شكست، نباید در اسلام سستی كنید. مسجدها را محكم نگه دارید و پرجمعیت كنید.» (صحیفه امام ، ج 13، ص 19)

• مسجد، نه فقط در زمان ما و نه فقط در کشور عزیز اسلامی ما، بلکه در نقاط مختلف عالم و در طول تاریخ، منشأ آثار بزرگ و نهضتها و حرکتهای اسلامی بزرگی شده است. مثلا قیام مردم کشورهای شمال آفریقا که مسلمان هستند - مثل الجزایر و دیگر کشورهایی که سالها در زیر سلطه‌ی نظامی استعمار فرانسویها بودند - از مساجد شروع شد، که به پیروزی هم رسید و کشورها استقلال پیدا کردند. انقلاب در این کشورها هم، آن روزی رو به شکست رفت و دوباره ملتها استقلال خودشان را از دست دادند که رابطه‌ی خود را با مساجد و با دین و ایمان مساجد قطع کردند. (بیانات امام خامنه ای در دیدار علما ، طلاب و اقشار مختلف مردم شهر مقدس قم به مناسبت سالروز 19 دی)
• دلهای ما برای مسجد می تپد و از شوق و احساس مسئولیت، لبریز می گردد. امروز در میان مساجد ما کم نیستند آنهایی که می توانند نمایی از این تصویر زیبا و شوق انگیز را به نمایش درآورند. حضور نسل جوانِ پاک نهاد ما و حضور روحانیان و معلمان آگاه و دلسوز، مسجدهایی را به درستی، کانون ذکر و عبادت و اندیشه و معرفت ساخته و یادهای عزیز و گرانبها را در دلهای ما برانگیخته است. لیکن تا این وظیفه به تمام و کمال گزارده نشود، هیچیک از ما نباید و نمی توانیم خطری را که از کمبود مسجد یا ضعف و نارسایی مساجد، جامعه و جوانان و خانواده ها و نسل های آینده را تهدید می کند، غافل بمانیم و خود را از برکات عظیمی که مسجد طراز اسلامی به کشور و نظام و مردم هدیه می کند، محروم سازیم . پیام به نوزدهمین اجلاس سراسری نماز -۱۳۸۹/۰۷/۲۰

• یک دفعه به همراه شورای حزب الله لبنان محضر مقام معظم رهبری بودیم. اوج سختی و تنگنایی ما بود و خیلی به حزب الله سخت می گذشت ، همه توطئه ها شده بود که حزب الله را نابود کنند. موقعی که ما با رهبر معظم جهان اسلام دیدار داشتیم ایشان به ما امید دادند و فرمودند : شما پیروز می شوید ، این چیزها زیاد مهم نیست سپس اضافه کردند :
من در اداره امور کشور بعضی وقتها حل مسائل برایم دشوار می شود و دیگر هیچ راهی پیدا نمی شود ، به دوستان و اعوان و انصار می گویم که آماده شوید به جمکران برویم ، راه قم را پیش می گیریم و راهی مسجد جمکران می شویم.
(سید حسن نصرالله )

ما باید دو باره به مساجد بر گردیم . خیالتان را راحت کنم . در این مملکت نه از فرهنگ سرایش ، نه از دانشکده هنرش ، نه از آموزشکده های سینمایی اش و نه از هیچ جای دیگر هیچ چیزی بر نمی آید . آن ها همه امتحانشان را پس دادند . تنها جایی که از آین آزمون سر بلند و موفق بیرون آمده همان مساجد دهه اول انقلاب است بنابر این آن مساجد باید تجدید شود . الان مساجد ما دارد به همان کارکردهای محدود سنتی قبل از انقلاب بر می گردد و نقش تاثیرگذاری ندارند . این طرف هم وضعیت فرهنگ و هنرمان روز به روز نگران کننده تر می شود . انقلاب ما انقلابی فرهنگی بود که از مساجد جوشید و اگر همین مساجد در آن برهه و همین طور در مقطع حساس جنگ نبودند معلوم نبود خلا وجودی آن ها چطور جبران می شد . ( ماهنامه راه ، ش 44 ، س 88 ، ص 16 و 17 ، جواد اردکانی )

• یکی از آن نهادها و سرمایه‌های اجتماعی‌ای که در غرب شبیه آن وجود ندارد نهاد مسجد و استفاده مناسب از اهالی مسجد است. در دولت آقای هاشمی رفسنجانی با تاسیس فرهنگسراها تلاش شد که مراکزی جایگزین فعالیت مساجد بشوند که لاجرم به خلوت و بی‌رونق شدن مساجد هم منجر شد، اما امروز ما این فرصت را داریم که در دولت اصولگرای دهم به بازخوانی این قضاها بپردازیم و به جای  اینکه روحانیت ما که خاستگاه اصلی او مسجد است، برود درپشت در‌های بسته حزب، NGO و شبیه  ساختارهای غربی فعالیت کند، به مسجد برگردد و با بازسازی جایگاه خود و مسجد از ظرفیت عظیم اجتماعی بهره‌های درست برای مصالح عمومی و منافع اسلامی ببرد.(محمد علی رامین،همشهری ماه، ش 53)
اگر این حضور قشرهای فرهیخته در مساجد مورد عنایت و توجه امامان جماعت قرار گیرد و با تقویت هیات امناهای مساجد که از بهترین نیروهای اجتماعی هستند این جایگاه تقویت شود و امکان فعالیت‌ها گسترش پیدا کند، آنگاه شما مشاهده خواهید کرد که به جای دو یا سه ساعت که مساجد ما باز هستند در تمام 24 ساعت این مراکز پویا و پر جنب و جوش می‌توانند فعال باشند و تمام نیازهای اجتماعی، اخلاقی، تربیتی، آموزشی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی در همین مراکز مورد بحث، گفت‌وگو و تبادل نظر و تصمیم‌سازی قرار می‌گیرند. در این صورت است که می‌شود با یک طراحی ساده اما با پیگیری‌های جدی یک سیستم جهانی جدید را از طریق مساجد ساماندهی کرد. مثلا اگر از میان 70هزار مسجد موجود شما هیات‌ها و کانون‌های فعال اجتماعی را ساماندهی کنید و این 70 هزار مسجد در ایران به 2میلیون و نیم مسجد سایر کشورهای جهان متصل و مرتبط بشوند، یک سازمان جدید جهانی شکل می‌گیرد. ( همان )
•  امروز در سراسر جهان مسجد وجود دارد و شما در دنیا کشوری را سراغ ندارید که مسجد نداشته باشد، بنابراین اگر پیوند میان مساجد به صورت یک طرح جهانی پیگیری و جمهوری اسلامی طلایه‌دار و پیش‌قراول این حرکت جهانی شود، پیوند میان اهالی مساجد سراسر جهان را گستره فعالیت خود قرار می‌دهد و حضور اهالی مساجد سراسر جهان در پیوندی نزدیک با یکدیگر تاثیرگذاری نقش این افراد را در تعیین سرنوشت جهانیان ارتقا خواهد داد. ( همان )


[ دوشنبه 3 آبان 1389 ] [ 07:05 ق.ظ ] [ بهمن عزیزی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگهر یك از ما از غیب الغیوب حركت كردیم
از اصلاب عبور كردیم
بدون اختیار و خواست خودمان
در اینجا به هم برخوردیم
از اینجا هم به غیب الغیوب می رویم
ممكن است بعد از این هم یكدیگر را نبینیم

نویسندگان
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
لینک های مفید
پیوندهای روزانه
لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب