تبلیغات
موشک انداز

موشک انداز
قالب وبلاگ

   اخیرا صادق زیبا کلام استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران که یکی از نویسندگان ثابت قدم روزنامه های اصلاح طلب سالهای اخیر بوده و هست . دست به نگارش کتابی موسوم به « هاشمی بدون روتوش » زده و متعاقبا پایگاه اطلاع رسانی رجانیوز نیز به نقل از ویژه نامه هفتگی روزنامه اعتماد ، جملاتی از همان کتاب را که در قالب مصاحبه انتشار یافته و در آن به نقل از آقای هاشمی آورده است که « من از اول با گنجاندن اصل ولایت فقیه در قانون اساسی مخالف بودم » و پس از آن دفتر آقای هاشمی جهت تنویر افکار عمومی ! توضیحاتی را به سایت رجا ارسال داشت و اظهر من الشمس بود که این توضیحات بر خلاف پندار تنظیم کنندگان آن ، از کوی گرم ولایت خدا برنخواسته و این از زانوی چرکین سه سال هجوم بی امان و بداخلاقی های پیرامون هاشمی ، در حزب کارگزاران و نیز در دیگر رسانه های وابسته به آنها ، در برخورد با دولت نهم که مورد حمایت صد در صد ولایت خدا بوده و هست ، پیدا بود .
اما آنچه را که من قصد دارم بدان بپردازم ، نه موضوع عدم اعتقاد آقای هاشمی به ولایت فقیه ، بلکه مصاحبه ای است که صادق زیبا کلام باز در باره همان کتاب در روزنامه کارگزاران انجام داده و زوایای دیگری از واقعیات نوشیدن جام زهر توسط امام راحل را نمایان
. و آشکار ساخته است . ایشان گفته اند : « در مورد پایان جنگ بحث ما ( با هاشمی ) خیلی طولانی شد . نتیجه ای که من از آن مباحث گرفتم آن است که همه به جز نهضت آزادی ، بعد از فتح خرمشر موافق ادامه جنگ بوده اند ، حتی آنان که امروز روند طولانی شدن جنگ را نقد می کنند . آقای هاشمی هم موافق ادامه جنگ بوده است . اما به نظر من در زمانی ، دقیقا نمی دانم چه زمانی ، آقای هاشمی متوجه می شود که ما نمی توانیم در جنگ پیروز شویم . از آنجا به بعد ایشان سعی می کند به نحوی شتر جنگ را بخواباند و به نظر من ایشان بیشترین نقش را در پایان جنگ داشته است . هیچ کس به اندازه ایشان در متقاعد کردن امام برای پایان جنگ نقش نداشت . چیزی که آقای هاشمی نخواست بگوید و من متوجه شدم این بود که ایشان به تنهایی نمی توانست در شورای عالی جنگ بر رای کسانی که خواهان ادامه جنگ بودند فایق آید . یک چیزهایی را من از زیر زبان ایشان گرفتم . مسئله پایان جنگ از جمله این مسائل بود( 22 اردیبهشت 87 _ ضمیمه روزنامه کارگزاران ص 5 )
اگر یادتان باشد ، پارسال آقای هاشمی رفسنجانی ، بدون مقدمه دست به انتشار نامه ای از حضرت امام زد و در یک فرار رو به جلو ، مدعی شد : « 
مردم حاضر بودند اگر امام می‌خواست ریاضت بكشند ولی نامه آقای رضایی پذیرش قطعنامه را قطعی كرد . » و تلاش نمود تمام کاسه کوزه های پذیرش قطعنامه را بر سر سردار محسن رضایی بشکند . اما سردار لب به سخن گشود و حقایق دیگری را بر ملا کرد و از در پاسخ در آمد که : « این بحث معروفی بین فرماندهان و آقای هاشمی بود. فرماندهان به ویژه پس از عملیات خیبر می‌گفتند این استراتژی سیاسی نتیجه‌ای ندارد و اجازه بدهید برنامه‌ای برای استراتژی نظامی تهیه و جنگ را تمام كنیم. هیچ‌گاه مسؤولان سیاسی و آقای هاشمی این را نپذیرفتند. یك روز آقای هاشمی گفتند ما حتی نمی‌توانیم بند پوتین سربازان و بسیجی‌ها را فراهم كنیم. این تعبیر بیانگر این بود كه هیچ‌گاه به استراتژی نظامی فرماندهان نظامی توجهی نشد و همیشه می‌گفتند توان اقتصادی حمایت از این استراتژی را نداریم و اقتصاد كشور تحمل این استراتژی را ندارد. » (محسن رضایی _ سایت بازتاب  ) در صورتی که : « تعدادی از وزرا که گمان می کنم 10 نفر بودند ، مسئول آن شدند تا در یک فضا و شرایط بسیار خاص – چون موضوع سری بود – بنشینند و بدترین شرایط ممکن را که احتمال دارد برای کشور پیش بیاید از نظر معیشت و اقتصاد مردم مورد بررسی قرار بدهند و تمام نقاط شکننده ای را که اگر به آنها برسیم ، نمی توانیم مقاومت کنیم بررسی کنند . این جلسات به کلی سری بود و حتی مدارک و اسنادی که در آنها تنظیم می شد از آنجا خارج نمی شد و وزرا مسئول بودند که متنهای تهیه شده را در همان جلسه بگذارند و بیرون بیایند . حتی معاونتهایی که از وزارتخانه های مختلف شرکت می کردند ثابت بودند و نمی بایست عوض می شدند .
 کاری که در آن زمان انجام شد این بود که تمام نقاط بحرانی و حساسترین نقاط اقتصادی و معیشت کشور و وضعیت کشور برای مقاومت را یررسی کردند . برای مثال بررسی کردند که اگر تکیه ما در راه ارتباطی بین جنوب و شمال بر استفاده از بندر عباس است ، یک پل بیشتر در بین راه نداریم ، حال اگر آن پل را بزنند وضعیت ما چه می شود ؟ آیا می توانیم به تهران یا به شمال کشور کالا برسانیم یا جبهه ها را تامین و پشتبانی بکنیم یا اگر پالایشگاههای ما را مورد اصابت قرار دادند ، آیا می توانیم سوخت همین تانکهای معدود خود را – با توجه به اینکه دیگر تانکی به ما نمی دهند – تامین کنیم ؟ آیا مقدار فلزاتی را که برای ساختن خمپاره لازم است ، می توانیم به دست بیاوریم یا می توانیم حداقل نانی که لازم است – به معنای واقعی حداقل – در اختیار مردم قرار بدهیم اگر تمام پالایشگاه ها را زدند ، مقدار سوختی را که برای حرکت حداقل تعدادی خودرو لازم داریم ، می توانیم تامین کنیم ؟ یا در غرب کشور مسئله پل ها ، جاده ها و تاسیسات صنعتی به همین صورت مطرح بود .
 در آن زمان بحث بسته شدن تنگه هرمز مطرح بود و پرسشی در این زمینه وجود داشت که اگر تنگه هرمز در جریان جنگ نفتکشها بسته شد و اگر جلفا را هم شورویها بستند – چون آن موقع روابط خوبی با ما نداشتند – اگر ترکیه هم مرزهای خود را بست ، آیا می توانیم تاب مقاومت داشته باشیم . نتیجه بررسیهایی که در این زمینه به عمل آمد این بود : بله ، شرایط سختی حاکم خواهد شد ، ولی با روحیه ای که در ملت ، مدیران و نیروهای ما وجود دارد ، می توانیم مقاومت کنیم ... آن چیزی که از این بررسیها به دست آمد این بود که این کشور و این ملت می تواند خودش را اداره بکند و اگر لازم است که مقاومت کند ، می تواند مقاومت خود را ادامه بدهد
. » ( پنج گفتار – مهندس موسوی – ص 95 – 96 ) و این سند نشان می دهد که عدم توانایی اقتصاد جنگ و یا ناتوانی در تامین پوتین و بند پوتین افسانه ای بیش نبوده است و سردار سازندگی در نوشیدن جام زهر توسط امام راحل نقش به سزایی داشته است . چرا که : « امام می‌فرمود «جنگ جنگ تا رفع فتنه از عالم »، رزمندگان می‌گفتند «جنگ جنگ تا پیروزی» و فرمانده عالی جنگ یعنی آقای هاشمی می‌گفتند «جنگ جنگ تا یك عملیات ولی یك عملیات سرنوشت ساز» . (سردار غلامعلی رشید _ 26 فروردین 87 _ خبرگزاری فارس  )
باری در پایان ، فراز هایی از بیانات حضرت امام را می آورم تا چه قبول افتد و چه در نظر آید: « اینهایی که گمان می کنند اسلام نگفته است « جنگ جنگ تا پیروزی » اگر مقصودشان این است که در قران این عبارت نیست ، درست می گویند و اگر مقصودشان این است که بالاتر از این در زبان خدا نیست ، اشتباه می کنند ، قرآن می فرماید « قاتلوهم حتی لاتکون » همه بشر را ، برای مقاتله تا رفع فتنه دعوت می کند ، یعنی جنگ جنگ تا رفع فتنه از عالم . این غیر از چیزی است که ما می گوییم ، ما یک جز کوچکش را گرفته ایم ، برای این که ما در دایره خیلی کوچکی از این دایره عظیم واقع هستیم و می گوییم که « جنگ جنگ تا پیروزی » و مقصودمان هم پیروزی بر کفر صدامی است . آنچه قرآن می فرماید ، این نیست . آن می گوید « جنگ جنگ تا رفع فتنه از عالم » یعنی ، باید کسانی که از قرآن تبعیت می کنند ، در نظر داشته باشند که باید تا جایی که قدرت دارند ، به نبردشان ادامه دهند تا اینکه فتنه از عالم بر داشته شود . این رحمتی برای عالم است . (کوثر ج دوم ص 749 _  امام خمینی) ( و نیز جهت اطلاع آقای خاتمی و صدور انقلاب ! )
-------------------------------------------
 
  از آرشیو پارسی بلاگ    548      May 13 ,  2008


[ یکشنبه 14 شهریور 1389 ] [ 01:21 ق.ظ ] [ بهمن عزیزی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگهر یك از ما از غیب الغیوب حركت كردیم
از اصلاب عبور كردیم
بدون اختیار و خواست خودمان
در اینجا به هم برخوردیم
از اینجا هم به غیب الغیوب می رویم
ممكن است بعد از این هم یكدیگر را نبینیم

نویسندگان
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
لینک های مفید
پیوندهای روزانه
لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب